Zmarł Jerzy Starosta, jeden z najbardziej utalentowanych zawodników w historii opolskiego judo

Z głębokim smutkiem informujemy, że dotarła do nas wiadomość o śmierci Jerzego Starosty (1960-2020), byłego utalentowanego judoki Gwardii Opole. W przeszłości był on medalistą mistrzostw Polski juniorów (złoto 1976, brąz 1978), zajmował miejsca na podium międzynarodowych turniejów juniorów młodszych w Budapeszcie – Węgry (1976) i Sawiliewo – Bułgaria (1977) oraz juniorów w Bad Homburg – Niemcy (1978). Największy jego sukces sportowy to wicemistrzostwo Europy juniorów młodszych wywalczone w Berlinie (NRD) w 1977 roku.

Jego znakomitą karierę przerwały konsekwencje kontuzji jakiej nabawił się podczas turnieju w bułgarskim Płowdiw w 1977 roku.

– To był skromny, pracowity młody judoka, świetnie przygotowany do treningów, na których zwykle pojawiał się przed czasem. Jurek ćwiczył z dużym zaangażowaniem i bardzo miło z nim się pracowało. Zawsze przedstawiałem jego jako wzór sportowca do naśladowania. – wspomina Jerzy Dodzian, jego trener klubowy.

– Jurek był bardzo lubiany przez kolegów, miał zawsze serce otwarte dla innych. Pamiętam jak tuż przed finałami Mistrzostw Polski – Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Bydgoszczy w 1979 r. uległem kontuzji barku podczas zgrupowania przygotowawczego w Jeleniej Górze. Jurek natychmiast zaoferował swoją pomoc w postaci masaży i choć nie był przewidziany w ekipie to jednak wyprosił u trenera dołączenie, żeby móc się zająć moją rehabilitacją, aż do samego startu w ważnych dla mnie zawodach. To dzięki niemu udało mi się wywalczyć dobre piąte miejsce, choć na kilka dni przed zawodami mój udział w ogóle stał pod znakiem zapytania. Nigdy nie zapomnę jego pomocy, poświęcenia i zaangażowania. Był naprawdę szczerym, otwartym i przyjaznym kolegą. – dodaje Batrłomiej Cybruch, były zawodnik Gwardii Opole.

 

Judocy Gwardii Opole z drugiej połowy lat 70-tych – od lewej strony stoją: Jan Kwiecień, Józef Jankowski, Waldemar Lipok, Krzysztof Kopeć (trener), Tomasz Kurenda, Mirosław Komarek, Jerzy Czech, Jerzy Starosta, Bogdan Krzyżek, Andrzej Kuśnierz, Telesfor Kubik (trener), klęczą od lewej w środkowym szeregu: Bias, Waldek Watras, Piotr Kuc, Bartłomiej Cybruch, Artur Dziuba, Sławek Kowalski, Wiesław Błach, klęczą od lewej w pierwszym szeregu: Bartek Zadrożny, Waldek Mika, Krzysiek Jankowski, Zbyszek Leszczyński, Andrzej Środa, Artur Kozera, Anczakowski, Bogdan Zapotoczny, siedzi po lewej Piotrek Ledwoń, leżą od lewej: Jerzy Dodzian (trener) i Andrzej Kochanek.

Zdjęcia udostępnił Bartłomiej Cybruch.

Data dodania: 21 maja 2020