„Zasadź drzewo” hasłem Światowego Dnia Judo 2019

28 października, w dniu urodzin twórcy judo Jigorō Kanō, corocznie obchodzony jest Światowy Dzień Judo. Od wielu lat każdemu świętu towarzyszą motywy przewodnie, które związane są z filozofią judo. „Zasadź drzewo” jest hasłem mającym na celu zwrócenie uwagi jak ważne jest środowisko, w którym żyjemy i jak możemy o nie dbać.
Wszystkim sportowcom, trenerom, sędziom i działaczom klubów zrzeszonych w Okręgowym Związku Judo w Opolu z okazji naszego święta składamy podziękowanie i uznanie za trud wnoszony w rozwój judo oraz życzymy wytrwałości w dążeniu do wytyczonych celów i wielu sukcesów sportowych.

Przy tej okazji przypominamy sylwetkę twórcy judo.

JIGORŌ KANŌ urodził się 28 października 1860 roku w wiosce Mikage, w ówczesnej prowincji Settsu (obecnie część dzielnicy w Kobe).
Kanō zaczął trenować jujutsu w wieku 17 lat. W 1882 roku skończył studia uniwersyteckie i został nauczycielem literatury i języka angielskiego na Wydziale Ekonomii Politycznej Uniwersytetu Gakushūin. W miarę postępów w nauce jujutsu, Kanō zaczął zauważać jego archaiczność i niedostosowanie do współczesnych mu czasów. Usunął więc z niego techniki zagrażające zdrowiu bądź życiu ćwiczących, dołączył nowe i w 1882 roku założył własną szkołę – Kōdōkan („miejsce nauczania drogi”). W 1887 roku opracował ogólne techniki i elementy, które stale rozwijał. Uznawany jest za twórcę judo i „ojca” japońskiego wychowania fizycznego. Judo było pierwszą japońską sztuką walki, która zyskała szerokie międzynarodowe uznanie, i pierwszą, która stała się oficjalnym sportem olimpijskim.
Jigorō Kanō był pierwszym Azjatą, który został członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w 1909 roku. Był aktywnym działaczem. Jego starania przyczyniły się do przyznania Tokio organizacji Igrzysk Olimpijskich w 1940. Z powodu wybuchu II wojny światowej nie doszło do nich. Został odznaczony japońskim Orderem Wschodzącego Słońca.
Kanō zmarł 4 maja 1938 roku na statku Hikawa-maru, wracając do Japonii z Kairu, gdzie uczestniczył w posiedzeniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Został pochowany na cmentarzu w miejscowości Matsudo w prefekturze Chiba.

Źródło: www.pl.wikipedia.org

Data dodania: 28 paź 2019