Opolscy judocy wywalczyli cztery medale w Mistrzostwach Polski Seniorek i Seniorów

W opolskiej hali Stegu Arena przez trzy dni (01-03.10.2021) rywalizowali najlepsi w kraju judocy w 65. Mistrzostwach Polski Seniorów i Seniorów. Do Stolicy Polskiej Piosenki przybyło 215 zawodników, którzy w piątek i w sobotę walczyli w turnieju indywidualnym, natomiast w niedzielę zmagały się ze sobą drużyny mieszane. W mistrzowskiej imprezie udział wzięli reprezentanci opolskich klubów, którzy wywalczyli łącznie 4 medale.

W pierwszym dniu imprezy w kategorii wagowej -57 kg znakomicie walczyła reprezentantka TS Gwardia Opole Marta Gęsikowska, ubiegłoroczna Młodzieżowa Mistrzyni Polski. Podopieczna trenerki Joanny Madej-Błach dobrnęła do finału, gdzie musiała uznać wyższość doświadczonej Arlety Podolak (WKS Gwardia Warszawa). Srebrny medal Mistrzostw Polski jest największym osiągnięciem opolskiej judoczki.

Pozostałe medale padły łupem judoków KJ AZS Opole, podopiecznych trenerów Bartosza Dobranowskiego i Anny Chodakowskiej. Paweł Tylek w kategorii -60 kg znalazł pogromcę dopiero w walce finałowej, a był nim Bartłomiej Kot (UKS SameJudo Ząbki). Z kolei w sobotę Jakub Pankowski bez większych problemów przebrną przez eliminacje w kategorii -81 kg. W półfinale uległ jednak Pawłowi Drzymał (GKS Czarni Bytom), ale w walce repasażowej o brązowy medal pokonał Aleksa Hoppe (KSJ Gwardia Koszalin). Spokojem w swoich walkach imponował Tomasz Szczepaniak, który zdominował kategorię -90 kg. W finale wygrał z Sebastianem Ołdakiem (UKJ ARCUS Warszawa) i sięgnął po złoto.

Z dobrej strony w zawodach pokazali się inni reprezentanci KJ AZS Opole. Amelia Konfisz w kategorii -63 kg w repasażach przegrała walkę o medal brązowy z Anną Dąbrowską (KS AZS AWF Wrocław) i zajęła 5. miejsce. Podobny los spotkał Jana Jesionka w kategorii -66 kg. W repasażach w walce o brąz uległ on Krzysztofowi Klimkiewiczowi (UKS Judo Kraków). Na wyróżnienie zasługuje Alicja Myśliwiec, która uplasowała się na punktowanym 7. miejscu w kategorii -57 kg. Dalsze miejsca w turnieju zajęli juniorzy Adam Bunkiewicz i Andrzej Radzik oraz Wiktoria Pawlak i Michał Gęsikowski z TS Gwardia Opole.

Opolscy akademicy wygrali klasyfikację medalową wśród mężczyzn.

W ostatnim dniu imprezy odbyły się Mistrzostwa Polski drużyn mieszanych, do których zgłosiły się tylko trzy ekipy – tytuł mistrzowski wywalczył zespół GKS Czarni Bytom, a na kolejnych miejscach uplasowały się drużyny KS AZS AWF Wrocław oraz AZS AWF Katowice.

Impreza zorganizowana przez Okręgowy Związek Judo w Opolu oraz Towarzystwo Sportowe Gwardia Opole, przy wsparciu licznej grupy wolontariuszy KJ AZS Opole, zyskała wysokie oceny wśród uczestników, a także władz Polskiego Związku Judo.

Zawody spełniły nasze oczekiwania. Odnieśliśmy sukces organizacyjny i sportowy, z czego się bardzo cieszę. Gratuluję naszym medalistom, ale też wszystkim pozostałym judoczkom i judokom opolskich klubów, którzy wystartowali w tym mistrzowskim turnieju oraz ich trenerom. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta impreza mogła się odbyć w naszym mieście i którzy przy niej pracowali.” – podsumował Tomasz Błach, prezes Okręgowego Związku Judo w Opolu.

65. Mistrzostwa Polski Seniorów i Seniorów w Judo wsparło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, samorządy Województwa Opolskiego i Miasta Opola oraz sponsorzy.