Najmłodsi opolscy judocy obchodzą Dzień Dziecka

Judo to znacznie więcej niż sztuka walki. To sztuka życia, która sprawdza się na co dzień. Dzięki judo dziecko będzie sprawne, odpowiedzialne, wytrwałe i pewne siebie. To tylko niektóre zalety judo dla dzieci.

Kluby judo działające na terenie województwa opolskiego dużą wagę przywiązują do szkolenia dzieci i młodzieży, ponieważ judo jako sztuka walki i dziedzina sportu, umożliwia wszechstronny rozwój młodego człowieka. Dzięki zaangażowaniu i zgłębianiu wiedzy na temat tego sportu, możliwości psychomotoryczne każdego dziecka są rozwijane i wzmocnione poprzez naukę rzucania, ciągnięcia, popychania, pełzania, skakania, toczenia, upadania wraz z rozwojem niezależnej koordynacji stawów rąk i stóp, równowagi, koordynacji i elastyczności. Judo poprawia także funkcjonalność, siłę mięśni i zmniejsza ryzyko chorób naczyniowych i zwyrodnieniowych. Z psychologicznego punktu widzenia, judo jest doskonałą szkołą rozwoju uwagi, koncentracji i refleksji umysłowej. Rozwijając tę koncepcję w najwyższym stopniu, uczy szacunku dla siebie i innych. Jest to doskonała aktywność dla nieśmiałych dzieci, ze względu na bliskie stosunki między grupami. Stanowi doskonałą okazję do skierowania młodzieńczej aktywności w pozytywny i kontrolowany sposób. Kolejną korzyścią jest rozwój samooceny dziecka na poziomie osobistym, społecznym (edukacyjnym) i rodzinnym. Promuje również i zachęca do wyrażania emocji, a także budowania zaufania. Zaletą nauki judo od dzieciństwa jest to, że dzieci mogą wykorzystywać zdobytą wiedzę w codziennym życiu i w innych sportach. Uczenie się techniki upadania systematycznie i regularnie (tak jak w przypadku „Ukemi” w Judo) przygotowuje i dostosowuje ciało dzieci, aby zapobiec uszkodzeniom i wstrząsom, nie tylko na macie (miejscu praktyki), ale także w życiu codziennym. Ten rodzaj uczenia się od dzieciństwa, umożliwia przyszłe wdrożenie w innych dyscyplinach sportowych. W świecie sportu i aktywności fizycznej nie ma wątpliwości, co do uspołeczniającej siły judo i jej wkładu w kształtowanie wartości etycznych i moralnych, takich jak uprzejmość, wartość i uznanie tego, co słuszne, szczerość, honor, skromność, samokontrola, lojalność, przyjaźń, wdzięczność i szacunek.

W dniu dziecięcego święta najmłodszym judokom ćwiczącym w klubach zrzeszonych w Okręgowym Związku Judo w Opolu życzymy dużo uśmiechu, radości, zdrowia i wytrwałości, wielu sportowych sukcesów oraz spełnienia najskrytszych marzeń.

 

Fot. Mariusz Matkowski

 

Data dodania: 01 Cze 2020