„Judo in Schools” w województwie opolskim

„Judo in Schools” to projekt Światowej Federacji Judo (IFJ) realizowany od października przez Polski Związek Judo we współpracy ze szkołami i lokalnymi samorządami, którego celem jest rozwój naszej dyscypliny poprzez wprowadzenie judo do szkół podstawowych. Program ten doskonale wpisuje się w inicjatywę Okręgowego Związku Judo w Opolu, który w 2015 roku przedstawił władzom miasta Opola projekt związany z wprowadzeniem do wybranych szkół podstawowych lekcji wychowania fizycznego z elementami judo.

W regionie opolskim w projekcie „Judo in Schools” uczestniczą dwie szkoły podstawowe rekomendowane przez opolski OZJ, które nawiązały współpracę z klubami judo. W Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tułowicach program realizuje klub T.S. GWARDIA Opole, a szkoleniem uczniów zajmuje się trener Joanna Majdan-Błach, pierwsza w historii judo polska medalistka mistrzostw świata, była trenerka kobiecej kadry narodowej. Z kolei w Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 im. Królowej Jadwigi w Opolu w realizację programu zaangażował się Uczniowski Klub Sportowy OKAY Opole. Zajęcia prowadzi trener Jerzy Dodzian, w przeszłości selekcjoner kadry narodowej seniorek.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. W ramach projektu ćwiczące dzieci z klas 1-3 otrzymają swoją pierwszą judogę, zaś szkoły matę, która w wyznaczonych salach rozłożona jest na stałe.
Program „Judo w Szkołach”, którego sygnatariuszami są także Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Komitet Olimpijski, a Ambasadorem w Polsce jest wicemistrzyni olimpijska Aneta Szczepańska, docelowo będzie realizowany we wszystkich województwach i ma w nim uczestniczyć 800 uczniów z klas 1-3. Inicjatywa IFJ z pewnością przyczyni się do spopularyzowania i rozwoju judo oraz zachęci inne szkoły do podjęcia bezpośredniej współpracy z klubami, aby judo stało się częścią zajęć wychowania fizycznego i obejmowało jak największe grono dzieci.

http://psptulowice.szkolnastrona.pl/a,638,judo-in-schools
http://www.psp15.opole.pl/

Data dodania: 21 Lis 2018